Aralıklı Dişlerin Tedavisi (Diastema)Diastema, iki diş arasındaki artmış mesafe veya boşluktur. İnsanlarda normal bir özellik olarak diastemaya rastlanır, en yaygın üst kesici (ön) dişlerin ve azı dişleri arasında belirir. Dişlerinin arasında boşluk bulunan bireyler çoğunlukla estetik kaygılarla diş hekimine başvurarak bu boşlukların kapanmasını isterler.
Diastema ortodontik tedavi ile düzeltilebilmektedir.

Dişleri arasındaki boşluk bulunan kişilerde konuşurken bu boşluklardan ses gelebildiği gibi dilin boşluklar arasına girmesi yüzünden de rahatsız edici sesler oluşabilir. Dilin sürekli boşluğa temas etmesi zaman içinde dişlerin aralarındaki mesafenin açılmasına neden olur ve bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Diastamanın çeşitli nedenleri vardır. Ön kesici dişlerin yanındaki yan kesiciler normalden küçük ise diastema oluşabilir. Ön dişler arasında ve üstünde bulunan dişeti bağ dokusu (frenilum) olması gerekenden geniş ve uzun ise yine diestemaya neden olabilir. Bazen de arka azılar bölgesinde, daimi dişleri hiç oluşmamış olan bireylerde, ön dişler geriye doğru hareket ederler ve aralarında boşluk oluşabilir.

Öncesi ADC Dental Clicnic Aralıklı Dişlerin Tedavisi (Diastema)Aralıklı Dişlerin Tedavisi (Diastema) Sonrası ADC Dental Clicnic Aralıklı Dişlerin Tedavisi (Diastema)Aralıklı Dişlerin Tedavisi (Diastema)
https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 6450 5

Dişler arasındaki ayrılık hem çene, hem de dişleri ilgilendiren bir durumdur.
- Çene geniş, dişler normal boyutta olabilir.
- Dişler küçük veya dar, ancak çene normal boyutta olabilir.
- Hem çene geniş, hem de dişler küçük veya dar olabilir.
- Dişeti ameliyatları sonrasına dişlerde aralanmalar görülebilir.

https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5932 5

- Ortodontik tedavi ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.
- Işıklı dolgular ( kompozit) ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.
- Porselen laminalar ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.

Oluşan boşlukların sebepleri tespit edilip, yeniden oluşmamaları için önlem alınmalıdır. Aşırı bir aralık görülen olgularda kombine tedaviler gerekebilir.

https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5932 5

Kapanış bozuklukları iskeletsel veya dişsel olarak meydana gelir. Bunlar hafif, orta ve ileri derecedeki kapanış bozukluklarıdır.

Kapanış bozukluklarının tedavi seçenekleri
- Kompozit Vener: Basit kapanış bozukluğu görülen hastalarda kompozit dolgu materyalleri ile düzeltilebilir.
- Porselen Lamina: Çok ileri olmayan kapanış bozukluklarında porselen laminalar ile kapanışın düzeltilebildiği bildirilmektedir.
- Ortodontik Tedavi + Porselen Lamina: Orta derecedeki kapanış bozukluğu olan kişilerde kısa süreli orodontik tedavi ile lamina uygulamaları kombine edilebilir. Böylece tedavi süresi kısalabilir.
- Ortodontik Tedavi: İleri derecedeki kapanış bozukluğu olan kişilerde ortodontik tedaviler gerekebilir. Bazı kapanış bozuklukları çene ameliyatı da gerektirebilir. 
- Dudak dolguları: Diş tedavilerine ilave olarak plastik tedavi veya dermatologlar tarafından yapılan dudak dolguları ve botoks uygulamaları ile kapanış bozuklukları tedavi edilebilir.

https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5932 5

Biz Sizi Arayalım

Lütfen Resimde Gördügünüz Rakamı Giriniz