• Diş Beyazlatma (Bleaching)

  Diş Beyazlatma (Bleaching) Diş beyazlatma, görsel sonuçları son derece tatmin edici olan bir uygulamadır. Diş beyazlatma işleminin diş sağlığı açısından eksileri yoktur. Buna en güzel örnek biz  diş hekimlerinin de diş beyazlatmayı kendimiz için uygulamış olmamızdır.

  İki çeşit beyazlatma yöntemi vardır: Evde uygulanan beyazlatma ve kliniklerde uygulanan beyazlatma yöntemi. En sağlıklı olan kesinlikle hekim kontrolünde olması yönünden kliniklerde uygulanan beyazlatma yöntemidir. Evde uygulanan beyazlatma yönteminde, diş etlerine sızan ilaçlar diş eti sorununa neden olacağından önermemekteyiz.

  Klinikte yapılan beyazlatma yönteminde öncelikle diş etleri opaldam ile koruma altına alınır. Daha sonra diş mine yüzeylerine bleaching (beyazlatma) ilacı uygulanır ve lazerle aktive edilir. Dişlerin dentin tübüllerindeki sıvı ile ilaçtaki sıvı yer değiştirir ve böylece dişlerde beyazlama meydana gelir.

  Genellikle 1 seans (ortalama 30 dakika) sürer ancak kişinin dişlerinin doğal beyazlığına bağlı en fazla 2-3 seans da sürebilir. Asitli içecekler, sigara, tetrasiklin içerikli ilaçlar, kahve ve şarap tüketilmesi önerilmemektedir. Asitli içecekler dişlerin hassasiyetini artıracağı için, kahve ve şarap ise renklendirici olduğu için önerilmemektedir.

  Öncesi ADC Dental Clicnic Diş BeyazlatmaDiş Beyazlatma (Bleaching) Sonrası ADC Dental Clicnic Diş BeyazlatmaDiş Beyazlatma (Bleaching)
  Öncesi ADC Dental Clicnic Diş BeyazlatmaDiş Beyazlatma (Bleaching) Sonrası ADC Dental Clicnic Diş BeyazlatmaDiş Beyazlatma (Bleaching)
  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5

  Diş beyazlatma işlemi 18 yaş ve üzerindeki hastalarımızda uygulanmaktadır. Etkisi uzun sürelidir. Beyazlatma uygulandıktan sonra tekrar diş renginde geriye dönüş söz konusu değildir. Ancak genetik nedenler, ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı %5 oranında sonuç alamadığımız hastalarımız olmaktadır.

  Bunlar dışında yapılan işlem sonrasında besinlerin dişlerdeki etkileri gidermek için detertraj (diş temizletme) yeterlidir. Ancak birey tekrarlatmak isterse işlem ancak 2 yıl sonra tekrar uygulanabilir.

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5
 • Adeziv (Bonding) Sistemi / Kompozit

  Adeziv sistem (bonding)Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler(mikrofil ajanlar), doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.

  Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu dişhekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir. Pek çok durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan bu işlem uygulanabilir. Kozmetik dişhekimliğinde yetkin bir hekim tarafından yapıldığında doğal görünür.

  Size, güzel ve kendinizden emin bir gülümseme armağan edecek olan bu işlem için pek çok kez bir seans (15 dak. – 1 saat) yeterlidir. Uygulanacak seans sayısı, yapılacak işleme göre değişir. Genellikle diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir.

  Hemen hemen bütün yaş gruplarına bu tedavi metodu uygulanabilir.
  Çocuklar, ergenlik çağındakiler, yetişkinler ve yaşlılar görünüşlerini ve gülümsemelerini bu metot sayesinde daha da güzelleştirebilirler.

  Öncesi ADC Dental Clicnic Estetik Diş Adeziv Bonding SistemAdeziv (Bonding) Sistem Sonrası ADC Dental Clicnic Estetik Diş Adeziv Bonding SistemAdeziv (Bonding) Sistem
  Öncesi ADC Dental Clicnic Estetik Diş Adeziv Bonding SistemAdeziv (Bonding) Sistem Sonrası ADC Dental Clicnic Estetik Diş Adeziv Bonding SistemAdeziv (Bonding) Sistem
  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5

  Mikrofil ajanlar, en ileri tekniklerle elde edilmiş olup, hemen hemen diş yapısıyla aynı özellikler taşırlar ve ancak normal dişler kadar renk değiştirirler. Yüzey pürüzlülüğü, cilalama ile en aza indirildiğinde lekelenmeye karşı dayanıklılığı artar. Dış faktörlerin sebep olduğu (sigara, çay, kola, kahve vb.) olası lekelenmeler ise, rutin diş muayenelerinde giderilebilir.

  Ancak Bonding’in uygulandığı dişler konusunda bazı sınırlamalar mevcuttur. Çok sert nesneleri (buz, şeker gibi) ısırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tırnak yeme gibi olumsuz alışkanlıklardan uzak kalınmalıdır.

  Bu süre, kullanılan malzemenin kalitesine ve dişhekiminin becerisine bağlıdır. Son teknoloji ile üretilen malzemelerin ömrü 5 ila 10 yıldır. Bonding (adeziv sistem) uygulanmış bir dişe, daha sonra yeniden bir bonding işlemi yapılabilir.

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5
 • Zirkon Diş Kaplamaları

  Zirkon Diş KaplamalarıZirkon diş kaplaması, diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek kaliteye sahip üründür. 

  Estetik diş hekimliğinde  her geçen gün metal alt yapılı porselenlerden uzaklaşılmaktadır. Biyolojik uyum, doğal görüntü, estetik ve mekanik direnç gibi istediğimiz tüm özelliklere sahip olan bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan ‘zirkonyum’ kullanılır. 

  Zirkonyum alt yapılı porselenleri hem ön dişlerde kullanabilecek kadar estetik olmaları, hem de arka dişlerde kullanılabilecek sağlam olmaları sebebiyle güvenle tercih etmekteyiz.  Bu sistemler  kişilerin yaşam kalitesini artırmaktadır.

   

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5

  •  Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.) renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde,
  •  Önceden dişleri kesilmiş kişilerde,
  •  Ayrık dişleri birleştirmede(diastema kapama),
  •  Ağzında metal destekli köprü –kuron(kaplama)olan kişilerde,
  •  Kırık dişlerin düzeltilmesinde,
  •  Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
  •  Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde(ortodontik tedavi alternatifi olarak),
  •  Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde…

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5

  • Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.

  •  Zirkonyum ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde ‘zirkonyum’ tercih edilir.

  •  Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Zirkonyum da ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

  •  Metal destekli porselenler kuron–köprü (kaplamalar) mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Zirkonyum ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.

  •  Alt yapısında metal olmadığı için kuron-diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.

  •  Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve  diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

  •  Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

  •  Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.

  •  Önceden yapılmış olan metal destekli  porselen kuronlar nedeniyle dişetinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.

  •  Diş eti çekildiğinde, zirkonyum estetik görünümlerini korurken, metal destekli porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

  •  Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski zirkonyum alt yapılı porselenlerde yoktur.

  •  Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir. Diş etiyle uyumu çok iyidir ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5

  •  Öncelikle anestezi yapılarak diş hazırlıkları yapılır ve dişlerinizden ölçü alınır. Bir sonraki aşamaya kadar estetik olarak diş yüzeylerinizin boş gözükmemesi için geçicileriniz yapılır ve bunlar diş yüzeylerine yapıştırılır. Bu ayrıca dişlerinizdeki olası hassasiyetleri de engeller.

  •  2. aşamada laboratuarda hazırlanan altyapı provayla diş eti uyumu kontrol edilir.

  •  Son aşamada da estetik prova yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde bir ya da iki seans, istenilen renkte hazırlanmış maketlerinizin dişlerinize ve yüzünüze uyumu kontrol edilerek bitim aşamasına geçilir. Ortalama tüm bu işlemler 7-10 gün içerisinde tamamlanır.

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5
 • Lamine Diş Kaplamaları

  Laminate veneer (laminant-laminat) Diş kaplamaları temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler.

  Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

  Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb.. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,

  Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),

  Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

  Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

  Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

  Aralıklı dişlerin (diastema) laminate ile tedavisi

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5

  Çürük, aşınma, kırık veya yapısal anomalilerden dolayı, kendinizden emin bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda dişlerinize bu metotla doğal bir güzellik kazandırmak mümkündür. Daha önceleri bu gibi olumsuz durumlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken günümüzde laminat tedavisi gibi yeni alternatifler mevcuttur.


  Bu uygulama ile;

  •  Küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir.

  •  Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir.


  •  Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.


  •  Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere sahip olması sadece Laminate Veneer ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir. Zaten diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlı olmakta, böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmamaktadır.


  •   Tedavinin laboratuar aşaması sadece 3-4 gündür. Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabilmektedir. Bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye etmekteyiz. Bu süre sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle fark edilmeyen yeni dişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz.


  •  Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. Yani dişlerinize hiçbir müdahalede bulunmadan önce dişlerinizde oluşacak değişikliği görebilirsiniz.


  •  Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve  diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.


  •  Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.


  •  Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir Veneer'i dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.


  •  Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5

  • Diğer restorasyonlara göre sağlık açısından üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.

  • Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin tam olması gerekir.

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5

  Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, lamineler de mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.

  Her yaş grubundaki kişiler laminat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dişhekiminizdir.

  Laminateler iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5
 • Inlay-Onlay Porselen Dolgular

  Inlay Onlay Porselen Diş DolgusuDişte fazla madde kaybı varsa diş dolgusu kaçınılmazdır. Ve genelde arka azı dişlerde uygulanmaktadır. Diş dolguları hem estetik olup hem de çiğneme basınçlarına dirençli, uzun vadede güvenilir bir tedavi şeklidir. Dolgu yaparken ana kural olarak iyi bir kavite (oyuk) hazırlanır ve dişe yapılacak dolguyla çürümeden önceki doğal biçimi tekrar verilmeye çalışılır. Kullanılan dolgu tipi, dişin konumuna ve işlevine bağlıdır.

  Çiğneme işlevinin çoğunu yapan azı dişleri daha fazla basınca maruz kalırlar ve ön dişlerden daha dayanıklı bir maddeye gereksinimleri vardır. Önceden en yaygın dolgu malzemesi gümüş amalgam idi ve arka dişlerde kullanılmaktaydı. Bu tür dolgular aslında civa, gümüş ve diğer metal alaşımlarıdır. Ancak görünümleri itibariyle estetik karşılanmamaktadır.

  Yine ön bölge dişlerde madde kaybına bağlı olarak dolgu uygulamaları yapmak gerekebilir. Porselen dolgular çok fazla madde kaybı olan ve dişin tümden küçültülerek kuron uygulaması gerektiren durumlarda sağlıklı diş dokusunu korumak amaçlı geliştirilmiş bir dolgu yöntemidir. Daha estetik ve kullanışlı olduğundan amalgam dolguların yerine tercih edilmektedir.

  İlk seansta dişin hastalıklı bölgeleri dışında, sağlıklı dokusundan tutuculuk için hiçbir aşındırma yapılmadan hazırlanan kavitelerin ölçüleri laboratuara gönderilir. Burada hastanın bu dişine özel hazırlanan dişin eksik olan yapısını tamamlayan porselenden dolgu hazırlanır ve 2. seansta hastanın dişine yapıştırılır. 

  Dişle aynı sertlikte olan bu porselen dolgu, ısırma kuvvetlerinden oluşan kırılmaları önler ve dişin eskisi kadar sağlıklı olmasını sağlar. 
  Diş renginde olduğu için dolgu çıplak gözle ayırt edilemeyecek kadar doğaldır.
   

  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5
 • Lazer ile Tedavi

  Lazer Teknolojisi ile TedaviLazer enerjisi diğer tıp alanlarında kullanıldığı gibi diş hekimliğinde de aktif bir biçimde kullanılabilmektedir. Son yıllara kadar sadece dişetleri gibi yumuşak doku ve beyazlatmada kullanılan lazer enerjisi, atomize su ile birleştirilip elde edilen hidrokinetik enerji sayesinde diş, kemik gibi sert dokularda da kullanılmaya başlanmıştır.

  Uygulama alanları sıralamak gerekirse;
  Lazer ile dolgu öncesi ağız hazırlığı-çürük temizlenmesi
  Kanal tedavisi
  Dişeti tedavileri

  •  Estetik amaçlı gülme hattının düzenlenmesi (özellikle güldüğü zaman dişetleri çok görünen hastalarda) 
  •  Küretaj (derin dişeti temizliği) 
  •  Depigmentasyon (dişetlerinde oluşan pigmentlerin temizliği)
  •  Yumuşak doku lezyonlarının çıkarılması

  Aft ve uçuk tedavileri
  Diş hassasiyetleri tedavisi (dentin kanallarının kapatılması)
  Diş beyazlatma
  Cerrahi tedaviler (20 yaş dişleri, implant, ağız ve çene ameliyatları gibi)
  Biostimülasyon (cerrahi operasyon sonrasında duyulan ağrıların oluşumunun önlenmesi gibi)

  Yukarıda sayılan lazer ile tedavi yöntemlerinde hastaların tedavi sonrası iyileşme süreçleri çok daha kısa olup, memnuniyetleri klasik yöntemlere göre çok daha yüksek olmaktadır.
   

  Lazer Teknolojisi ile Tedavi

  Lazer Teknolojisi ile Tedavi Lazer Teknolojisi ile Tedavi
  https://plus.google.com/+ADCAlfaDental 5

Biz Sizi Arayalım

Lütfen Resimde Gördügünüz Rakamı Giriniz